Konferencja "Razem w służbie Kościołowi"

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Razem w służbie Kościołowi”.

 

 

 

 

Zaproszenie szczególnie skierowane jest do prezbiterów i świeckich liderów.

Spotkanie pasterzy i liderów świeckich jest próbą odpowiedzi na potrzeby lokalnego Kościoła, aby w atmosferze modlitwy i przyjaźni odkrywać drogę, którą prowadzi nas Bóg. Cel jaki został postawiony to po pierwsze budowanie jedności, po drugie, wspólne rozpoznawanie znaków czasu, by odkrywać nowe możliwości i uniknąć pojawiających się zagrożeń. Nie da się tego osiągnąć bez coraz większego zrozumienia i zaufania. Ani rola duchownych, ani zadania świeckich nie mogą być ignorowane. Zapraszamy więc każdego z duszpasterzy wraz z liderem lub moderatorem świeckim. Konferencja zakłada spotkanie głównych odpowiedzialnych za dane dzieło w parafii, dekanacie bądź diecezji.
Wyzwania współczesności wymuszają konieczność współpraca świeckich z duchownymi. Przez wiele lat modliliśmy się o obudzenie olbrzyma jakim są świeccy w Kościele. Dziś wiele sytuacji wymaga jasnych wypowiedzi ze strony pasterzy, którym zlecono w charyzmacie rozeznania potwierdzenie i błogosławienie budzonych przez Ducha Świętego talentów i charyzmatów. Szacunek wobec posługi kapłańskiej z jednej i docenienie kompetencji świeckich z drugiej strony, pozwolą na harmonijne współdziałanie wszystkich powołanych wg ich charyzmatów i posług.

DATA: 12.10.2019 (sobota)
MIEJSCE: Centrum im. św. Jana Pawła II, GLIWICE
ODPŁATNOŚĆ: ofiara w trakcie konferencji

 

previewBiskup Andrzej Siemieniewski - Biskup Pomocniczy Wrocławski.
Profesor Nauk Teologicznych, doktor habilitowany Teologii (Duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor Teologii (Duchowości) Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, licencjusz Teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

 

previewAleksander Bańka
dr hab. filozofii, politolog, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Współpracownik Radia eM, Gościa Niedzielnego. Członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i przewodniczący Komisji ds. świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej - odpowiada za organizację oraz prowadzenie Tyskich Wieczorów Uwielbienia, od lat posługuje modlitwą i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Prywatnie mąż i ojciec.

 

DATA:                  12.10.2019 (sobota)
MIEJSCE:             Centrum im. św. Jana Pawła II, GLIWICE
ODPŁATNOŚĆ:  ofiara w trakcie konferencji

Plan konferencji:
10.00 – Przywitanie – Bp Andrzej Iwanecki
10.10 – Modlitwa
10.30 – Biskup Andrzej Siemieniewski – „Misja świeckich w Kościele”
11.15 – dr hab. Aleksander Bańka – „Zasady współpracy w posłudze”
12.00 – Anioł Pański + przerwa na kawę/herbatę
12.30 – Panel /prowadzący – Bp Andrzej Iwanecki/
13.50 – Podsumowanie
14.00 – Zakończenie z błogosławieństwem

Zapisy na konferencje - poprzez formularz zgłoszeniowy